Mensen met een beperking moeten zichtbaar zijn

Het Bartiméus Fonds is partner van muZIEum. Samen zetten we ons in voor toegankelijkheid voor mensen met een visuele beperking in de culturele sector en daarbuiten.

  • 09 september 2026

In Nederland hebben ongeveer twee miljoen mensen een beperking. Maar we zien ze nauwelijks in de media en in het theater. Hierdoor krijgen hun verhalen en talenten geen podium en blijven ze onzichtbaar in de samenleving. Het Bartiméus Fonds werkt eraan dat mensen met een beperking niet aan de zijlijn staan, maar zichtbaar en vanzelfsprekend meedoen. Ook in cultuur en theater.

Minke Scheltema is programmamanager Vrije Tijd bij het Bartiméus Fonds: ‘Meedoen in de samenleving gaat niet alleen over werk, school of zorg. Het gaat ook over vrije tijd, cultuur en theater. Theater is bij uitstek een plek waar verhalen worden verteld en waar de samenleving zichzelf terugziet. Juist daarom is het belangrijk dat ook mensen met een beperking daar zichtbaar zijn: in de zaal, op het podium én achter de schermen. Want pas als mensen met een beperking zichtbaar meedoen, verandert ook het beeld dat de samenleving van hen heeft. Daar zetten wij ons voor in. En daar liggen nog volop kansen.’

Theater anders beleven

‘Verandering begint bij bewustwording. Daarom vinden we het heel mooi dat muZIEum tijdens de Kunstnacht en de museumweek de deuren opent voor voorstellingen die mensen uitnodigen om op een andere manier te kijken, luisteren en beleven. Het is geweldig hoe de makers zich inleven in de belevingswereld van mensen die slechtziend of blind zijn en hoe ze ziende mensen in die wereld uitnodigen.’

Inclusiever kunstonderwijs

‘Maar in de theaterwereld moet ook nog veel veranderen. Om te beginnen in het onderwijs. Audities zijn bijvoorbeeld zelden inclusief vormgegeven waardoor talenten met een beperking geen gelijke kansen krijgen om tot een opleiding toegelaten te worden. Maar denk ook aan de manier waarop voorstellingen worden ontwikkeld; bijna nooit wordt een verhaal vanuit iemand met een beperking verteld. Bijvoorbeeld een voorstelling over huiselijk geweld. Hoe is het voor iemand met een visuele beperking om in zo’n situatie te zitten? En ook theaters kunnen nog toegankelijker worden: fysiek, sociaal en digitaal.’

Stereotype denken doorbreken

‘Theater kan een belangrijke rol spelen in het doorbreken van stereotype denken. Als daar te zien is dat mensen met een beperking gewoon meedoen in diverse rollen waarbij hun beperking er niet toe doet, helpt dat om in de echte wereld anders naar elkaar te kijken. Dan zien we mensen met een beperking niet alleen vanuit wat misschien moeilijker is, maar juist als mensen met talenten, verhalen en mogelijkheden. Net als iedereen.’

Inspiratie in je mailbox

Wil je op de hoogte blijven van het werk van het Bartiméus Fonds? Meld je dan aan voor onze nieuwsbrief en ontvang maandelijks persoonlijke verhalen, alles over leven met een visuele beperking en de laatste innovaties. 

Ja, ik meld me aan voor de Bartiméus Fonds-nieuwsbrief!

Inspiratie in je mailbox

Wil je op de hoogte blijven van het werk van het Bartiméus Fonds? Meld je dan aan voor onze nieuwsbrief en ontvang maandelijks persoonlijke verhalen, alles over leven met een visuele beperking en de laatste innovaties.